HEMEN ÜCRETSİZ KAYIT OLUN

ÜCRETSİZ ÜYE OL

Bilsem Sınavı “Bireysel Değerlendirme” Aşamasına Nasıl Hazırlanılır | Bilişsel Gelişim Nedir?

Bilsem Sınavı “Bireysel Değerlendirme” Aşamasına Nasıl Hazırlanılır | Bilişsel Gelişim Nedir?
| Görüntülenme 834

BİLSEM SINAVI “BİREYSEL DEĞERLENDİRME” AŞAMASINA NASIL HAZIRLANILIR | BİLİŞSEL GELİŞİM NEDİR? 

Değerli velilerimiz, bu sene hepimizin bildiği üzere BİLSEM sınavının aşama sınavlarının tanımı değişti.

1 aşama sınav “ÖN DEĞERLENDİRME” sınavı oldu ve çocuklarımıza BNV zeka testi uygulandı. Platformumuz hızlıca bu teste adapte edildi ve çocuklarımızın sınava hazırlanması için gerekli tüm altyapı sağlandı. 

2. aşama olarak bilinen süreç ise bu sene “ BİREYSEL DEĞERLENDİRME” olarak yeniden tanımlandı. Bu aşama eski sınav süreçlerinde bulunan 2. Aşama ile aynı şekilde uygulanacak, “ÖN DEĞERLENDİRME” süreçlerini geçen çocuklarımızın bireysel olarak değerlendirilerek BİLSEM okullarına girip giremeyeceklerine karar verici son sınav olacaktır.

Çocuklarımızın BİLİŞSEL GELİŞİMİNİ hızlandırmak için bilsemonline.com’a ÜYE OLUN.


 

“BİREYSEL DEĞERLENDİRME” aşaması daha çok bire-bir görüşme havasında çocuğumuzun kendini ifade etme şekline, zekasının farklı boyutlarına ve BİLSEM okullarına uyum sağlayabilir mi sorularının cevaplandığı aşamadır.

Bu aşama da müzik alanından giren çocukların müzik yetenekleri, resim alanından giren çocuklarımızın resim yetenekleri, genel yetenekten giren çocuklarımızın ise sosyal yetenekleri ve zekaları sorgulanır.

Bu süreçte çocuklarımızın mevcut yeteneklerini sergilemeleri önemlidir. Bu aşamada çocuğumuzun karakterine göre değişkenlik gösterecek olsa da genel olarak BİREYSEL DEĞERLENDİRME aşamasına yönelik varsa endişelerinin kaldırılması, kendinden emin olması ve yeteneklerine güvenmesi için çocuğumuzu içten bir şekilde takdir etmek önemlidir.

Çocuğumuzun BİREYSEL DEĞERLENDİRME aşamasında başarılı olmasının en temel gereksinimi aslında BİLİŞSEL GELİŞİM seviyesidir.

 

BİLİŞSEL GELİŞİM NEDİR? 

Öncelikle Bilişsel tanımını açıklamak daha doğru olacaktır.

Bilişsel kelimesi İngilizcede cognitive kelimesinin Türkçe karşılığıdır. TDK ya göre “-Zekanın işleyişiyle ilgili.” Demektir kısaca.

Bilişsel kelimesi bilgi edinme ve kavrama il ilgili zihinsel süreçlere atıfta bulunan bir terimdir. Birçok farklı bilişsel süreç bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; düşünme, bilme, hatırlama, yargılama, problem çözme vb. rutin hayatımızda her zaman kullandığımız yeteneklerimizi içerir.

Bu aktivitelerin tamamı beynin üst düzey işlevleridir ve dil, hayal gücü, algı ve planlamayı kapsar.

Bilişsel gelişim ise;

Kişinin kendi yeteneklerinin büyük oranda farkında olarak beynin tüm işlevselliğini yetenekleri ile birlikte kullanmayı öğrenme sürecinin adıdır.

Dünya da bütün insanlar kendilerini keşfederken bu dönemleri yaşar. Bilişsel gelişim belirli yaş aralıkları ile tanımlanabilecek bir dönem değildir. Ancak en hızlı ve yoğun yaşandığı dönemler olarak 0-20 yaş arası demek yanlış olmaz.

Neredeyse tüm psiko-motor becerilerin keskinleştiği, hayata dair ilk bilgilerin alındığı, planlama, öğrenme, hatırlama, adlandırma vb. beynin birçok bölgesinin kullanılmaya başlandığı dönem bu aralıktır.

Bilişsel gelişimin hızlandırılması çocuklarımızın hem okul hem de rutin hayat içinde daha rahat karar almalarını, kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlayacaktır.

Bilsemonline 12 farklı kategoride çocuklarımızın bilişsel yeteneklerini geliştirmek için oluşturulmuş bir platformdur. ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çocuklarımızın bilişsel gelişimini hızlandırmak için bilsemonline.com’a üye olun.


 


EĞİTİM

|

MOBİL UYGULAMA

|

BİLSEM

Blog

Türkiyenin en kapsamlı Bilsem Eğitim Blogu ile Bilsem
Sınavları'na hazırlanın
Yarıyıl Tatilleri Ne Zaman? Sömestr Tatili Ne Zaman?

Yarıyıl Tatilleri Ne Zaman? Sömestr Tatili Ne Zama...

Milli Eğitim bakanlığının açıkladığı 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi’ne göre 1. Ara Tatil Başlangıç /Bitiş tarihleri 14 Kasım 2022 - 18 Kasım 2022 ve Yarıyıl/Sömetr Tatili tarihleri ise 23 Ocak 2023 - 3 Şubat 2023 tarihleri arasında olaca

Devamı
Okula Dönüş Tavsiyeleri (Ara Tatil)

Okula Dönüş Tavsiyeleri (Ara Tatil)

12 Eylül 2022 tarihinde 2022 - 2023 Eğitim ve Öğretim Yılı başlayan öğrenciler 14 Kasım 2022 tarihiyle beraber 1. Ara Tatillerine ulaştılar. Bu dönem içerisinde çocuklarınızın okula dönüşünü kolaylaştıracak ve adapte olmasını sağlayacak birkaç tavsiyeden

Devamı
Bilsem Sınavı Tarihleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bilsem Sınavı Tarihleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bilsem sınav tarihleri her yıl Kasım-Aralık ayı gibi açıklanmaktadır. 2022-2023 dönemi içerisinde de bu aylar içerisinde açıklanması bekleniyor.

Devamı