Bilsem Sınavına Hazırlık

| Görüntülenme 132831

Bilsem Sınavına Hazırlık!

Bilsem Nedir? Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde açılan sınavlara, katılan öğrenciler sınav sonuçlarına göre Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinde yerleşme hakkı kazanırlar. Bilim ve Sanat Merkezleri ilkokul çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumlarıdır.

İlkokul 1. 2. ve 3. sınıflara devam edip genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmesiyle Bilim ve Sanat Merkezleri'ne öğrenci seçim süreci başlamaktadır. Aday gösterilen öğrencinin velisi uygulama ücretini yatırdıktan sonra gözlem formları sınıf öğretmenleri tarafından e-okul sistemi üzerinde doldurulur.

Bilsem Sınavları iki aşamada gerçekleşmektedir;

                       1.      Aşama: Grup Tarama Testi

                      2.      Aşama: Bireysel Yeteneklerin Değerlendirilmesi

 G           Grup Tarama Testine Hazırlık;

2017 yılı öncesi Bilsem sınavları kağıt üzerinde yapılıyordu. Bu yıldan itibaren sınavlar akıllı teknoloji kullanılarak tablet üzerinden yapılmaya başlandı. Tablet bilgisayar ile yapılan grup tarama uygulaması, hafta sonu beş oturum şeklinde yapılıp öğrenciye bildirilen tarih ve saatte kendi oturumuna katılması gerekmektedir. Sınav soruları örgün eğitim müfredatının dışında, bireysel yeteneklere yönelik farklı kategorilerde sorular içermektedir. Yani Bilsem Sınavına hazırlık yaparken, kitap-defter kullanılmadığı gibi sorulan sorulara yönelik çalışmalar yapılması gerekir. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu eğitimi alabilmesi için BİLSEM ONLINE Bilgi ve Beceri Platformu olarak, onların Bilsem Sınavlarına hazırlanması için destek vermekteyiz. Sınavın yapısı itibariyle yaş grubunun bunalmayacağı kadar farklı tipte soru çözmek gerekir. Uzman Akademisyen kadromuz ve Pedagog destekleri ile hazırlanmış soru örnekleri ile çocuklarınız BilsemOnline üzerinden çalışma yapabilir. Aşağıda örnek bir Bilsem sorusu bulunmaktadır. Farkı örnek sorular için diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bireysel Yeteneklerin Değerlendirilmesi,

Grup Tarama Testi sınav sonuçlarına göre belirlenen öğrencilerin yetenek alanlarına göre örneğin; resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak bireysel yetenekleri değerlendirmeye alınır.

Kısaca Bilsem Sınavları çocuklarınızın zekasına yönelik sorulardır. Konu anlatımının bu noktada ne kadar fayda sağlayacağı muallak bir durum. Belli tipte bir çözüm üzerine çocuğu şartlamak yerine, özgür ve özgün düşünmesini sağlayarak çözüme ulaşmasını desteklemek çok daha faydalı ve etkilidir. Tabii ki bunun için bile "örnek çözümlere ihtiyaç var" birkaç örnekle genel olarak anlattıktan sonra gerisini çocuğunuza bırakın ve izleyin. Süreç içinde belirli aralıklarla kontrol edebilirsiniz. Nerelerde doğru yaptığını, nerelerde eksik olduğunu görebilirsiniz.

Performans Takibi

Bir başka önemli konu ise performans takibi. Çocuğunuzun performansını takip ederek zaman içinde gelişim süreçlerini anlayabilirsiniz. Kavradığı sorular, daha az başarılı olduğu soruları görebilir, bu sorular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Online olarak bizim sunduğumuz sistemin önemli bir faydası performans takibidir. Kullanıcılarımız- öğrencilerimiz de bu durumdan hayli memnunlar. Bunun yanı sıra bir de öğretmenler ve eğitim kurumları için kurumsal performans takibimiz bulunmaktadır.

Deneme Sınavı

Çocuğunuz- öğrenciniz, kategori temelli testlerde ve günlük çalışmalarda yeterli pratik yaptıktan sonra bilsem deneme sınavına katılabilirler. Bilsem Online, sunduğu detaylı istatistikler sayesinde çocuğunuzun ülke çapındaki başarı durumunu size gösterecektir. Sınıf düzeyi, bilgi düzeyi (okuma, yazma, dört işlem vb.), şehir, okul alanlarında sıralama yapabiliyoruz. Doğru sayıları, puanları, çözüm süreleri, soruların tüm kullanıcılar tarafından doğru- yanlış çözüm oranlarını filtreleme yapılabiliyor.

Son olarak Bilsem sınavına hazırlık adına Web sayfamızda neler yapabileceğinizi özetleyen videomuzu izlemenizi öneririz. Sınavlarda çıkan sorular ve uygulama şekli minik dostlarımızın potansiyellerini göstermeleri açısından zorlayıcı olabiliyor. Bilsem Online, çocukların mobil cihazlar ve bilgisayarları verimli kullanması ve Bilsem sınavlarına hazırlanmaları için kuruldu. BİLSEM tablet sınav sistemi ve soru yapısıyla tam uyumlu bir platforma sahibiz. Bu sınava hazırlık için en doğru ve güncel verileri sizlerle paylaşıyoruz. Sistemimizi oyunlaştırarak sınavı bir stres kaynağı olmaktan çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla çıktığımız yolda siz değerli veliler ve öğretmenlerimizle çalışmaktan mutluluk duyarız. Sosyal ağlarda bizi takip etmeyi de unutmayınız.

Blog

Türkiyenin en kapsamlı Bilsem Eğitim Blogu ile Bilsem
Sınavları’na hazırlanın
Bilsem Yaz Okulları

Bilsem Yaz Okulları

Bilsem okulları bu sene itibari ile 2. Sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm öğrenciler için yaz okulu açacağı müjdesini verdi.

Devamı
BİLSEM ÖN DEĞERLENDİRME SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

BİLSEM ÖN DEĞERLENDİRME SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrenci seçme sınavının merakla beklenen ön değerlendirme sonuçları açıklandı.

Devamı
Bilsem Mülakat Soruları Nelerdir?

Bilsem Mülakat Soruları Nelerdir?

Bilsem sınavının 2. Aşaması olan “BİREYSEL DEĞERLENDİRME” aşaması 13 Haziran itibari ile başlayacaktır. Bu tarih 12 Ağustots’a kadar devam edecek bu süreçte 1. Aşama “ÖN DEĞERLENDİRME” sınavlarında başarılı olan öğrenciler teker teker değerlendirilecektir

Devamı